Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Czarny jak smoła

Tak po dzisiejszych zajęciach może wyglądać Stayman – wszystko za sprawą konwencji Smoleń.

Właśnie rozszerzyliśmy sobie nieco Staymana, a właściwie przyporządkowaliśmy mu niektóre układy kart należące wcześniej do transferów. Dodaliśmy do odpowiedzi 2♣ układy 54 w kolorach starszych w sile SO oraz GF.

Po pierwsze słaby Stayman – po negatywnej odpowiedzi (brak starszych 4) umiemy pokazać układ 54 w słabej sile. Ale nie tylko! Poznaliśmy również pouczający przykład, że słabego Staymana warto dać także z 5♦ oraz układem 43 w kolorach starszych.

Po drugie – silny Stayman. Tutaj mam na myśli przede wszystkim konwencję Smolenia, pozwala ona również po negatywnej odpowiedzi wskazać siłę na końcówkę oraz układ 54 w kolorach starszych. Pamiętając że chcemy aby to nasz partner rozgrywał, musimy pokazać przeciwną starszą 5! Tylko w ten sposób przerzucimy rozgrywkę na niego. Konwencję Smolenia uzupełniają odzywki 4♣ i 4♦ – wskazują od razu układ 64, tam wiemy już w co zagramy.

Korzystając ze zdobytej wiedzy na temat Staymana rozwiąż następujący problem:

Jak teraz pokażesz swoją rękę?

Wyniki dzisiejszego turnieju znajdziesz tutaj.

W przyszłym tygodniu jeszcze jedne zajęcia na temat odpowiedzi po 1Ba. Dzięki temu będziemy mieli już opanowane licytowanie trudnych układów po tym otwarciu. Miłego weekendu, widzimy się w czwartek!

11 komentarzy do “Czarny jak smoła”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *