Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Dzień dobry, jestem WJ

WJ to w skrócie Wspólny Język – polski system licytacyjny. Dziś w grupie Multi mieliśmy z nim nasze pierwsze spotkanie.

Fundamentalna różnica to nowy aspekt otwarcia 1♣ – 18+ PC z dowolnym układem. Wobec tego tymczasowo przestajemy używać otwarć na poziomie 2, spokojnie one do nas wrócą (w nowej odsłonie). Od teraz już nie musimy się zastanawiać nad otwarciem gdy mamy 18+ PC – otwieramy najniżej możliwie. Widzimy również analogię do kontry objaśniającej – gdy po treflu (a tam kontrze) licytujemy samodzielnie kolor inny niż trefle, objaśniamy w ten sposób 18+PC z tym kolorem.

Ze względu na wiele znaczeń mogą pojawiać się problemy ze znalezieniem bilansu po negacie partnera. Stąd warto przyjąć, że z górą negatu (4-6 PC) nie należy pasować po odpowiedzi partnera. Jeśli zalicytuje cokolwiek od 1Ba w górę (poza 2♣), będziemy spodziewać się od niego co najmniej 18 punktów.

Zastanów się co zrobisz w następującej sekwencji:

Wcześniej licytowaliśmy negat
Co powiemy teraz?

Zaproponuj odzywkę w komentarzu.

W turnieju indywidualnym zwyciężył Krzysiek. Drugie miejsce zajęła Magda. Trzecia na podium była Edyta. Wyniki dzisiejszego turnieju dostępne są pod tym linkem.

W przyszłym tygodniu kontynuować będziemy silnego trefla. Nauczymy się pomocnych wynalazków potrzebnych do trefnej licytacji. Do zobaczenia za tydzień!

2 komentarze do “Dzień dobry, jestem WJ”

  1. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale 3pik? Żeby pokazać że mam 3 piki i górę negatu?

  2. Nie bez lęku, ale chyba wrzucilabym 4♠️.

    Partner wie, że mam nie wiecej niz 6 PC. Zeby objaśnić, że sam ma 18 PC wystarczyloby, żeby powiedzial 1♠️, a jednak powiedzial 2♠️ – raczej ma powód. Mam prawo zakładać, ze albo ma więcej punktow albo ma punktow 18, ale w świetnym układzie – np dłuższe piki, albo jakąś ładną krótkość gdzie indziej. Ja mam fit a premia za końcówkę nęci bardzo, więc zaryzykowałabym 🙂
    Boję się, że jeśli powiem 3♠️, to partner moze pomyslec ze mam fit ale kompletną plaże (0-3 PC) i spasować, jeśli nie ma samodzielnie super młota typu 23 + PC i ewentualna premia nas ominie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *