Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Kawallo 2022 – relacja z wyjazdu

W dniach 21-24 kwietnia spotkaliśmy się w Leonowie w hotelu Kawallo, by grać i uczyć się grać w brydża. Tradycyjnie nie zabrakło znamienitych gości: wykłady dali Krzysztof Jassem oraz Patryk Patreuha, festiwal zagadek poprowadził Maciej Bielawski, ze sędziowanie odpowiedzialni byli Karol z Marią, a za doskonałą atmosferę Paweł i Piotr.

Ale najważniejsi byliście Wy, czyli uczestnicy wyjazdu! Serdeczne gratulacje dla wszystkich, a przede wszystkim dla zwycięzców klasyfikacji. W kongresowej czerwonej wygrały: Aleksandra Wilk i Katarzyna Odomirska! Trzecie miejsce przypadło Renacie Rędzio!

W grupie zielonej najlepsze okazały się Marta Bogucka i Jola Niedźwiecka, a trzecie miejsce przypadło Anecie Bystroń i Bogumile Gach. Warto zwrócić uwagę, że Panie przyjechały już w czwartek. Rozgrzewka przyniosła skutek!

W klasyfikacji Wczasowej zwyciężyła Magda Linke, która wyprzedziła swojego partnera z 7 turniejów – Marcina Filipiaka. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Napiórkowska, która na pewno powalczyłaby o wyższe miejsce, ale zabrakło punktów z turniejów czwartkowych. Wielkie gratulacje!

Przejdźmy jednak do relacji z poszczególnych dni: w piątek wisienką na torcie był wykład Patryka Patreuhy, aktualnego reprezentanta Polski. Nagrodą za aktywność w wykładzie była wspólna gra z mistrzem. Po rozegraniu turnieju nie zabrakło tradycyjnego podania ręki oraz podziękowania. Z ciekawości podszedłem podpytać jak się grał, jak poszło. „To była cenna nauczka” – usłyszałem od uradowanego kursanta – „Cenna nauka, chciałem powiedzieć”.

Tradycyjnie świetna atmosfera panowała na ognisku, które odbyło się w piątek późno wieczorem. Około 30 osób, co chwilę wybuchało śmiechem słuchając żartów Pawła, w przerwach od zagryzania kiełbaski i popijania piwka.

W sobotę odbyły się dwa prestiżowe wydarzenia. Najpierw rozegraliśmy eliminacje, a następnie finał turnieju teamów. W tym prestiżowym turnieju tryumfowała drużyna z Poznania w składzie: Lidia Nowak, Agnieszka Burkowska, Paulina Wiśniewska i Edward Niewolny. Wieczorem rozegraliśmy turniej w strojach wieczorowych, w którym oprócz wysokiego poziomu brydżowego panowała także niezwykle wysoka… kultura! I z tego turnieju mamy dla Was relację, bo czym byłby artykuł o brydżu bez rozdania! Oddajemy głos Patrykowi, który w tym turnieju grał z Renatą!

Rozpoczynamy turniej i na samym starcie dostajemy niezwykle ciekawą kartę:

Myśląc już w jaki sposób najłatwiej sprzedać kartę, ku naszemu zdziwieniu, przeciwnicy zaatakowali na wysokim szczeblu licytacji:   

   

gdzie 2karo – multi, słaba karta 6-11 z 6 kierami/pikach, a 3karo – inwit do końcówki z fitami w obu kolorach
Co licytujemy I dlaczego?

Przez tak wysoką licytację przeciwników nie mamy możliwości sprzedania 2 kolorów. Mamy parę opcji : możemy zalicytować kolor pikowy, możemy zalicytować kolor karowy, pytanie tylko który i na jakiej wysokości?

Zwróćmy uwagę na licytację przeciwników, w tym szczególnie na licytację gracza E. Swoją odzywką sprzedał on, że ma troszkę pików (minimum 3) stąd szansa znalezienia fitu u partnera jest mniejsza. Innym argumentem jest zdecydowana przewaga koloru karowego nad pikowym i to nie tylko ilościowa (2 karty różnicy) ale i jakościowa (AKD10 do KW).  Z tak ofensywną kartą na pewno chcemy grać końcówkę, stąd zalicytujmy ją od razu! A jaką końcówkę? Karową! 

                  

5 karo zostało zwienczone jeszcze konterką.

Partner był dla nas bardzo uczynny, więc udało się zrealizować nawet szlemika!

Swoje rozdanie opisał dla nas także Maciek Bielawski:

ESWN
Pas1Trefl1BAPas
2treflpas2kierPas
4kierPasPasPas
    

Wist: 5pik

Kontrakt wydaje się bezpieczny, ale gramy w turnieju na maksy więc liczy się każda lewa. Rozgrywka kolorów starszych jest jasna, natomiast co zrobić z kolorami młodszymi, żeby oddać w nich tylko 2 lewy? Mamy gotowe dwie wyrzutki (na piki). Najchętniej wyrzucilibyśmy 2kara, natomiast trefle przebili w dziadku, ale niestety po wiście pikowym trochę strach, że jak zagramy w trefla (przygotowując się do przebitek) przed ściągnięciem wszystkich atutów, to obrońcy sobie zaczną przebijać

Również w trakcie rozgrywki warto pamiętać licytację! Mam 17PC, a w stole jest 8. Przeciwnikom zostaję 15.  S otworzył licytację, więc posiada minimum 12PC, dla N zostają więc max 3pkt – nie może posiadać A karo.

W ten o to sposób bez zaglądania w karty, zlokalizowaliśmy A karo.

Możemy przystąpić do rozgrywki.

Bierzemy pika w stole (chcemy zrobić impas Q kier – ze względu na to, że nie mamy bezpiecznego dojścia do stołu nie zdecydowałem się na sprawdzenie czy Q jest singlowa). Po ściągnięciu 3 razy atutów oraz prawie(!) wszystkich pików

W końcówce zagrałem trefla, którego Piotr wziął. Nie mógł zagrać w kiery i piki, bo ich nie miał, zagranie w trefla wyrobiłoby mi Q. Piotr znakomicie zagrał w małe(!) karo spod Asa, wzbudzając moje wątpliwości co do położenia kluczowych karowych figur.

Położenie Króla pozwoliło wziąć 11 lew i 80%.   

W niedzielę rozegraliśmy decydujący turniej par, po nim nastąpiła brydżowa uczta w postaci wykładu Mistrza Świata – Krzysztofa Jassema, który opowiadał o ocenie karty. A na koniec zostało najprzyjemniejsze – ogłsozenie wyników i wręczenie pucharów! Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że widzimy się już za niewiele ponad miesiąc w Poznaniu!

Wyniki Kongresowych Turniejów Par:
1 Kongresowy Turniej Par
2 Kongresowy Turniej Teamów
3 Kongresowy Turniej Par
4 Kongresowy Turniej Par
5 Kongresowy Turniej Par
Klasyfikacja Generalna Turniejów Kongresowych – Grupa Zielona

Klasyfikacja Generalna Turniejów Kongresowych – Grupa Czerwona

Wyniki Wczasowych Turniejów Par
1 Wczasowy Turniej Par
2 Wczasowy Turniej Par
3 Wczasowy Turniej Par
4 Wczasowy Turniej Par
5 Wczasowy Turniej Par
6 Wczasowy Turniej Par
7 Wczasowy Turniej Par
8 Wczasowy Turniej Par
9 Wczasowy Turniej Par
Klasyfikacja Generalna Turniejów Wczasowych

Tagi: