Kontra już nie będzie problemem

Na ostatnich zajęciach poznaliśmy kontrę objaśniającą, a co za tym idzie umiemy już rozróżnić kiedy nasz partner ma 12PC, a kiedy co najmniej 18, gdy używa kontry! Wiemy też jak pokazywać nasze kolory i jakie są nasze intencje.

Na zajęciach rozegraliśmy turniej, który wygrali Gosia z Pawłem. Drugie miejsce zajęli Agnieszka z Marcinem. Na trzecim miejscu uplasowała się Renata z moją małą pomocą. Pojawiło się bardzo ciekawe rozdanie z okolic strefy szlemowej. Mieliśmy taką kartę:

Nasz partner otworzył 1♣. Chcielibyśmy mu pokazać, że interesuje nas bardzo wysoki kontrakt. Od czego zacząć? Wybieramy 1♥ – partner nam nie spasuje, a może zagramy w kiery. Odpowiedział nam 1BA – to bardzo dobra informacja. Wiemy dokładnie ile ma punktów – między 12 a 14. Gdy ma 12 to mamy w sumie 31 – minimalnie za mało, żeby grać szlemika. Gdyby jednak miał 14 to mamy 33 – powinno nam to w zupełności wystarczyć. W celu pokazania mu, że nasza karta jest wyjątkowa powinniśmy powiedzieć 4BA. Zobaczy, że nie wybraliśmy do gry 3BA, czyli najniższej możliwej końcówki w bez atu. Oby się domyślił, co się dzieje.

W przyszłym tygodniu poznamy podstawy skutecznego wistowania, a tutaj możemy sprawdzić wyniki ze środowych zajęć.