Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Którą kartę wybrać i dlaczego, czyli nieco więcej o wiście

brydż w Warszawie

Czwarte zajęcia z cyklu „Od 2 do Asa” pozwoliły nam dowiedzieć się troszkę więcej na temat samego wistowania. Wistowanie to bardzo pomocny aspekt brydża, zwłaszcza dla obrońców. Dobry pierwszy wist może znacząco ułatwić dalszą obronę. Z kolei słaby pierwszy wist często sprawia, że kontrakt jest już nie do odratowania. Pewien brydżowy arcymistrz podał kiedyś taką ciekawą statystykę: „Rocznie ponad 720 milionów kontraktów jest wypuszczanych na pierwszym wiście”.

Na zajęciach poznaliśmy zasady wistu odmiennego. Jest to najpopularniejszy system wistowy w Polsce, który jest używany przez większość graczy. A hasło czwarta najlepsza zna każdy. Nasz system wistowy nie jest trudny do zapamiętania, bo sprowadza się do skojarzanie sobie dwóch liczb: 2 i 4. Jeżeli wistujemy odmiennie to możemy również powiedzieć, że wistujemy drugą czwartą (2/4).

Poza wyborem karty należy również dokonać wyboru koloru – często jest to nawet ważniejsze. Najchętniej się wistuje w to, co nasz partner nam podpowiedział. Jeżeli partner coś zgłosił to wist w kolor partnera będzie prawie zawsze dobrą decyzją. Jeśli nie to staramy się szukać sekwensów. Jednak nie warto wychodzić w kolor przeciwnika.

Kurs powoli dobiega końca, co znaczy że przed nami turniej finałowy. Świetna okazja do tego, żeby sprawdzić czego się nauczyliśmy i wykorzystać poznane umiejętności w praktyce. Przy okazji można wygrać wspaniałe nagrody!