Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Odmienny od wszystkich

Owszem, nasze wisty nazywamy odmiennymi. Jak się jednak okazuje gra nimi znaczna większość polskich graczy (odmiennie do reszty świata), stąd warto dobrze je opanować.

Podczas wtorkowych zajęć odświeżyliśmy sobie takie pojęcia jak sekwens, czwarta najlepsza. Zapoznaliśmy się także z sekwensem wewnętrznym – kiedy brakuje nam jakiegoś honoru w środku do pełnego sekwensu. Te wszystkie pojęcia pozwalają nam określić proste zasady wistu odmiennego:

  • z sekwensu najwyższą kartą
  • z blotek lub trzeciej figury drugą od góry
  • czwarta najlepsza spod figury

Kiedy już opanowaliśmy te zasady, mogło to nam pozwolić wyciągać wnioski z wistów. Jak widać pomagają nam doprecyzować, czego możemy się spodziewać od partnera, który wistuje odmiennie.

Podczas turnieju natknęliśmy się na takie rozdanie, gdzie przeciwnicy grają 3Ba:

Taki kontrakt wylicytowali przeciwnicy
a taką masz rękę. Którą kartą wistujesz?

Zachęcam do głębszego przeanalizowania problemu, jak się okazuje nie jest on taki oczywisty. Czekam na propozycje w komentarzach poniżej.

W turnieju zwyciężyły Kasia z Anią. Drugie miejsce zajęli Monika i Marek. Trzeci natomiast zostali Magda i Krzysiek. Szczegółowe wyniki turnieju znajdziecie tutaj.

Za tydzień ostatnie zajęcia przed wyjazdem do Spały. Z tego powodu zagramy specjalny turniej na maxy w ramach treningu. Emocje gwarantowane, do zobaczenia!

3 komentarze do “Odmienny od wszystkich”

  1. Przy kontrakcie BA najlepiej jest wistować w najdłuższy kolor, więc na pewno zawistowałabym w kiery. W kierach mam sekwens, więc teoretycznie powinnam wistować w A kier, ale wydaje mi się, że lepszym wistem będzie 6 kier – czyli 4 najlepsza, bo w grze BA nie warto na początku pozbywać się Asa, partner może też skorzystać wtedy z prawa 11 i policzyć ile kierów wyższych ma rozgrywający, wie też że mam w kierach figurę. Jeśli uda nam się dojść do głosu, to potencjalnie będziemy mogli w kierach wziąć więcej lew.

  2. A♥
    …nadal mam zatrzymanie w kierach K♥, kiery są długie więc sprawdzam stół i potem decyduję o następnym wyjściu. W niesprzyjających warunkach 4ta najlepsza może zaprzepaścić wzięcie i na A♥ i na K♥…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *