Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Stolica wolności

Teraz po otwarciu 1Ba wolno nam licytować praktycznie wszystko – to za sprawą poznanej konwencji 5431 oraz texasów.

Kolory młodsze, szczególnie po otwarciu 1Ba, są mocno dyskryminowane. Zwykle i tak gramy w bez atu lub któryś z kolorów starszych. Niemniej zdarzają się sytuacje, że mamy silnie niezrównoważoną kartę z oboma kolorami młodszymi. Tutaj z pomocą w znalezieniu najlepszego kontraktu przychodzi konwencja 5431. Bezpośrednia odpowiedź 3♥/ oznacza co najmniej 10PC, krótkość w licytowanym kolorze i co najmniej 54 w kolorach młodszych. Dzięki niej możemy wykryć czy lepiej będzie zagrać w bez atu, czy jednak w któryś z kolorów młodszych.

Wróćmy jeszcze na chwilę do kolorów starszych. Odchudziliśmy transfery na kolor starszy o takie układy, że chcemy zagrać dokładnie końcówkę, mając samodzielny sześciokart. Wówczas licytujemy 4♣/♦ jako duży transfer na kiery/piki. Jeśli z jakichś powodów to my wolimy rozgrywać – wówczas sami możemy licytować 4♥/. W związku z tym logiczne będzie, że jeśli najpierw licytujemy mały transfer 2♦/♥, a później od razu podnosimy do końcówki, będzie to oznaczało pewne zainteresowanie szlemikiem.

Poznawszy nowe wynalazki spróbuj odpowiedzieć na poniższy problem:

Co odpowiesz na tę odpowiedź?

Wyniki turnieju dostępne są pod tym linkiem.

Za tydzień mamy długi wolny weekend, w tym nasz wyjazd brydżowy do Spały. Trzymamy reprezentantów naszej grupy na wyjeździe i widzimy się już w czerwcu, podsumujemy sobie poznane wiadomości na temat otwarcia 1Ba. Dobrego wypoczynki i do zobaczenia!

8 komentarzy do “Stolica wolności”

  1. 3BA.
    Partner zgłosił krótkość ♠️, longery w młodszych i co najmniej 10PC (układ 5431) – z moimi 16 pc trzeba grać końcówkę. Nie boję się krótkości partnera, bo mam podwójne trzymanie w obu kolorach starszych, więc wróg nas nie przełamie. Zwłaszcza, że wist będzie z lewej i moje figury są na czwartej ręce. Wygodniej mi grać w BA niż wysoko w młodsze.

  2. 3BA, mamy trzymanie w pikach, a partner powinien mieć trzymanie w treflach bo ma skład 5/4 w młodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *