Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

W przestworzach licytacji

Tam znajdujemy się, gdy korzystamy z bloków. Mają one za zadanie utrudnić licytację przeciwnikom, aby pozostawić jak najmniej miejsca. Nieraz bloki wygrywają rozdania!

Podczas zajęć poznaliśmy najważniejsze zasady, jeśli chodzi o blokowanie. Dowiedzieliśmy się, jakie przesłanki karty ofensywnej pozwalają nam blokować, a jakie cechy defensywne naszej karty nas zniechęcają.

Poza tym nauczyliśmy się ważnych otwarć blokujących na poziomie 4. Prezentują się one następująco:

 • 4♣ – 4-10 PC, 8+♣
 • 4♦ – 4-10 PC, 8+♦
 • 4♥ – 4-10 PC, 8+♥
 • 4♠ – 4-10 PC, 8+♠

Takie dodatkowe otwarcia pomagają odbierać jeszcze więcej przestrzeni licytacyjnej. Przy okazji dwa z nich to końcówki w kolor starszy – często w końcu możemy je wygrać z takim układem.

Do przemyślenia zamieszczam rozdanie turniejowe, które dzisiaj graliśmy:

Licytacja rozpoczęła się wysoko
Co zalicytujesz z tą kartą?

Na odpowiedzi czekam w komentarzach – czas to dwa tygodnie, za tydzień majówka!

W turnieju zwyciężyli goście – brawa dla Uli i Tomka! Tuż za nimi byli Monika i Marek. Trzecie miejsce zajęły Dominika z Magdą. Wyniki całego turnieju dostępne są tutaj.

Widzimy się ponownie dopiero za dwa tygodnie. Odpocznijcie przez ten majowy weekend, a po powrocie zajmiemy się zrzutkami w brydżu. Miłego wypoczynku i do zobaczenia!

10 komentarzy do “W przestworzach licytacji”

 1. Też bym zalicytowała 4 pik – mam 14 PC i sama mam najprawdopodobniej 8 lew biorących (chyba że 5 pików byłoby w jednym ręku przeciwnika, co jest możliwe, bo widać, że karta jest układowa, ale zakładam wariant optymistyczny). Przy niewielkim udziale partnera powinniśmy ugrać końcówkę, a przy dobrym układzie mamy nawet szansę na kontrakt premiowany.

 2. Magda Tomaszewska

  Zapytalabym o asy – 4BA. W zaleznosci od odpowiedzi kontrakt 5 kier lub premiowy.

 3. Magda Tomaszewska

  Co prawda jesli u partnera sa dwie lub trzy blotki trefl i w to pojdzie wist, bedzie slabo.

 4. 4pik – z pewnym marginesem ryzyka, ale było grane tak w naszym przypadku. Uwagę należy zwrócić również na to, że pomogły dobre trefle u partnera 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *