Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

WOW – więcej o wiście

W ten poniedziałek powtórzyliśmy sobie kilka ważnych informacji na temat wistu odmiennego. Teraz już potrafimy bezbłędnie wistować. Pojawiło się również kilka nowych zasad: miedzy innymi prawo 11 oraz ,,trzecia ręka bije i płacze” (a czasem się cieszy!). Warto by w danej lewie choć jeden obrońca wyłożył wysoką kartę, w końcu nie chcemy oddawać za darmo lew rozgrywającemu. Od tego również są wyjątki – jak od wszystkiego w brydżu 🙂 Poznane zasady przydadzą się nam w obronie, a przecież średnio w co drugim rozdaniu to my bronimy!

W ramach ćwiczenia spróbujcie rozwiązać ten przykład. Przeciwnicy licytowali końcówkę:
1Ba – pas – 3Ba – …
Wylądowaliśmy na wiście po lewej od otwierającego. Która karta jako wist daje największe perspektywy na obłożenie kontraktu?

♠ 872
♥ AK654
♦ 753
♣ 94

Rozwiązanie zagadki poznacie za tydzień, chyba że ktoś zna odpowiedź – zapraszam do komentowania.

W turnieju zwyciężyły Natalia i Ellena – więzi rodzinne przełożyły się na głębsze zrozumienie w parze. Drugie miejsce zajęło trio: Monika, Bożena oraz Ania, w końcu co trzy głowy to nie dwie ;). Trzecie miejsce przypadło Asi i Jackowi. Wyniki z turnieju możecie znaleźć tutaj.

4 komentarze do “WOW – więcej o wiście”

  1. Tomasz Kwiatkowski

    Pewnie jest tu jakiś trick, ale jak na mój poziom wiedzy to zagrałbym pikami po kolei: A+K i może wyjdzie, że wypracujemy przewagę w tym kolorze.

  2. Kolor do wistu (kiery) trafiony. Zastanówmy się jednak co jeśli zaczniemy wyrabiać taki kolor od asa, a potem króla. Zakładając, że w trzeciej lewie przeciwnicy wezmą, to czy później dojdziemy kiedykolwiek do swojej ręki? Zamiast tego możemy jednak spróbować powoli wyrabiać ten kolor i zachować AK, by później nasz partner nam w niego zagrał. Czy już wiesz którą kartą należy zawistować? Jeśli dalej masz wątpliwości, zapytaj na najbliższych zajęciach.

  3. Racja to proponuję 5 kier. 4 kartę, choć nie odpowiada to zasadzie wistu z sekwensu, ale tu to trzeba zrobić 5 kier, zgadza się?

  4. Tomek – celnie! Ta karta najczęściej pomoże obłożyć kontrakt. Gratulacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *