Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Czy multi działa też po otwarciu przeciwnika?

W grupie ZAP doskonale wiemy, że na poziomie dwóch mamy otwarcia jak multi i dwukolorówki. Ale czy da się użyć multi po otwarciu przeciwnika? Czy po otwarciu 1 karo 2 karo to nadal słaby sześciokart starszy? Otóż NIE! Po otwarciu przeciwnika każdy skok kolorem na poziomie dwóch jest zwykłym blokiem na sześciokoracie! Oznacza to, że nawet sekwencja (1trefl) – 2 karo nie jest multi tylko jest czymś innym. Z pomocą przychodzi Pan Michaels.

Dwukolorówka Michaelsa to zalicytowanie koloru przeciwnika na poziomie 2 oznaczające dwa kolory 5kartowe z czego, żaden nie jest kolorem licytowanym przez przeciwnika a ponadto jeden z nich jest najstarszym nielicytowanym kolorem. W ten sposób sekwencja (1kier) – 2kier obiecuje 5 pików i młodszą piątkę. Analogicznie (1pik) – 2pik obiecuje 5 kierów i młodszą piątkę.

Sytuacja jest troszeczkę inna po kolorze młodszym. Po pierwsze, ponieważ otwarcie 1 trefl nie obiecuje trefli, więc 2 trefl musi pozostać naturalne. Po drugie, częściej końcówki gra się w kolory starsze niż młodsze, więc ustaliliśmy że zamiast korzystać z dokładnej definicji Michaelsa gdzie czasami dopuszczalne są trefle, my będziemy grać jednoznaczne 2 karo na starych. Czyli sekwencja (1trefl/1karo) – 2karo obiecuje 5 pików i 5 kierów.

A ty jak grasz? Michaels czy na starych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *