Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Ilość czy jakość?

Podczas dzisiejszych zajęć grupy Renons nauczyliśmy się nowych zrzutek – ilościówek. Jak się okazuje, są one często pomocne przy prawidłowym rozliczaniu układów.

Ilościówka to zrzutka obrońcy, jak sama nazwa wskazuje mówiąca o ilości kart. Nie da się oczywiście jedną kartą przekazać dokładnej liczby. Jednak przekazuje ona informację o parzystości kart obrońcy. Dołożenie najwyższej blotki zasugeruje nieparzystą liczbę kart, a najniższej – parzystą.

Ilościówki odwrotne to w rzeczywistości część naszych ustaleń w parze. Wykorzystujemy je choćby wtedy, gdy nie chcemy przekazywać partnerowi informacji o nastawieniu do jego wistu. Możemy również użyć ich, aby podczas ściągania koloru przez przeciwnika nasz partner wiedział, ile my mamy w nim kart. Zastosowań jest wiele i równie wiele jest korzyści płynących z rozliczania składów.

Aby przetrenować wykorzystanie ilościówek spróbuj rozwiązać następujący problem:

Zaplanuj obronę i opisz ją w komentarzu. Jak zwykle powinien się tam znaleźć wnikliwy plan obłożenia przeciwnika, uwzględniając najważniejsze zagrania.

W turnieju zwyciężył Janek. Na drugim miejscu podium była Kasia. Trzecia w dzisiejszym turnieju była zaś Mada. Wszystkie wyniki dostępne są pod tym linkiem.

Za tydzień weźmiemy na warsztat Precision. Warto przećwiczyć prawidłowe wykorzystywanie odpowiedzi na to otwarcie. Do zobaczenia we wtorek!

4 komentarze do “Ilość czy jakość?”

  1. Sami mamy 3 lewy pewne. Do obłożenia brakuje nam jednej, którą musimy znaleźć u partnera. Spodziewamy się u niego 1-2 punktów, więc w tym układzie raczej na nic oprócz przebitki nie możemy z jego strony liczyć. A i to przy założeniu, że ma 3 atuty. Zrzutka partnera wskazuje na parzystą liczbę kart w kierach – przyjmujemy, że ma 2 nie 4. W takim razie S ma 3 kiery i dlatego po wzięciu pika zagrywamy W kier. Rozgrywający bierze K. Przy następnym naszym dojściu do głosu zagrywamy kiera do przebitki.

  2. 2 kier sugeruje parzystą ilość kart u partnera czyli 2 lub 4 kiery. Jezeli partner ma dwa kiery to możemy liczyć na przebitkę a jezeli 4 to wyjście w kiera wyrabia przeciwnikowi 10. Z bilansu wynika ze partner ma max 4 punkty. Proponuje wist treflowy. Jeżeli partner weźmie to ponownie może wyjść w kiera lub karo. Kontrakt jest obłożony

  3. Dołożenie 2 kier sugeruje parzystą liczbie kierów, nie ma co liczyć ze jest to singlowy kier , bo w przeciwnym przypadku S zgłosiłoby w pierwszej odzywce 1 kier.
    W zakrytych rekach zostala tylko jeszcze jedna parzysta karty -6 .
    Skoro partner pokazał 2 to odbieram to jako zachętę te do dalszej gry.
    Bierzemy lewe pikowa i wycgodzimy w Waleta kier
    Druga zrzutka partnera nas upewni czy zrobilismy słusznie 🙂

  4. 2❤ sugeruje parzystą ilość u partnera, po przejęciu pika wychodzimy w kiery. 3 lewe mamy na ręku. Dodatkowa do obłożenia kontraktu albo w przebitce kolejnego kiera albo w treflach, chociaż nasz partner ma 1-2 punkty więc większe prawdopodobieństwo z przebitki kiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *