Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Kto pyta nie błądzi

Zawsze mi powtarzano, że warto pytać bo można dowiedzieć się czegoś nowego, interesującego i przydatnego. W brydżu jest dokładnie tak samo, a pytaniem można rozwiązać wszystkie swoje problemy!

Pierwsze pytanie, które poznajemy to stayman – konwencja, którą stosujemy po otwarciu partnera 1BA (lub innym otwarciu bezatutowym). Pozwala nam znaleźć kolory starsze, gdzie nie możemy już ich zgłosić na poziomie 1 (1BA nas trochę przyblokowało).

Pytamy po to, żeby to nasz partner rozgrywał. Moglibyśmy pokazać po prostu, co mamy, ale przy otwarciu 1BA ta zasada się nie sprawdza. Po pierwsze chcemy rozgrywać z silniejszej ręki, a rzadko kiedy mamy sami więcej niż 15PC skoro partner też ma takie minumum. Po drugie po 1BA troszkę nam się kurczy miejsce – gdybyśmy za długo szukali to grozi nam wylicytowanie za wysokiego kontraktu! Po trzecie i najważniejsze stosujemy sprawdzone schematy. Przez 70-80 lat nikt nie wymyślił w tej pozycji nic lepszego i dodatkowo każdy na świecie hasło stayman zna i stosuje!

Pierwsze miejsce w turnieju zajęli Tomek i Lesław. Drugie miejsce zajęły Ewa i Asia. Trzecie miejsce zajęły Ula z Michaliną. Wyniki można znaleźć tutaj.

W przyszłym tygodniu kontynuujemy zabawę z licytacją po 1BA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *