Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Pancerna obrona

to podstawa dobrego wyniku. Musimy pamiętać, że inni rozgrywający również są groźni, stąd na zajęciach trenowaliśmy obronę różnych kontraktów.

Pamiętamy o różnych technikach obrony. Tak jak przy rozgrywce możemy liczyć pewne lewy obronne, planujemy wyrabianie brakujących i szukamy zawsze układu pozwalającego obłożyć kontrakt. Musimy przy tym pamiętać, aby nie zakładać zawsze najkorzystniejszego układu – czasem trzeba się zabezpieczyć przed różnymi niespodziankami w rozdaniu. To właśnie trenowaliśmy podczas dzisiejszego spotkania.

Spróbuj dla ćwiczenia rozwiązać następujący problem obronny:

Jak będziesz bronić?

Opisz w komentarzu plan obrony z dokładnym uzasadnieniem.

Wyniki turnieju dostępne są pod tym linkiem.

Za tydzień ćwiczyć będziemy wejścia do licytacji. To również ważne, aby nie oddawać przeciwnikom inicjatywy rozgrywki i walczyć o swój zapis. Do zobaczenia!

6 komentarzy do “Pancerna obrona”

  1. na stole 16 PC, S ma co najmniej 7pc i skład zrównoważony. Ja mam 7pc, czyli mój partner ma 8-10 pc. Pytanie gdzie są jego figury?
    Stół wyglada tak, ze 8 lew może być z góry ze stołu a dwie z ręki rozgrywającego się pewnie uzbiera, jeśli od razu dorwie się do Kar.
    Ja mam na bank 1 lewę w treflach i długi sekwens w pikach. Jeśli mój partner ma A♠️ to jest szansa obłożyć kontrakt.

    Wist D♣️ sugeruje, że nie tylko ma jeszcze W♣️, ale ze to jest długi kolor 4-5 kart (na stole 2 bloki, u mnie 2 blotki a Rozgrywający wrzucając 1 BA może mieć najwyżej 5 trefli, ale za to ma w nich na pewno K♣️, bo jeśli mój partner miałaby tego króla to by nie wychodził damą. Czyli w treflach partner ma 3 pc, więc jest szansa ze ma te pozostałe 4 punkty w pikach

    Najważniejsze, żeby nie dopuścić rozgrywającego do głosu, bo wtedy pociągnie z góry kara i kiery i pewnie ma swoje. Dlatego gram na tę szansę, że A♠️ jest jednak u mojego partnera:

    Zatem zabijam Damę partnera A♣️ i wychodzę w D♠️ (parter będzie wiedział ze mam tam jeszcze Waleta i długi kolor). Jeśli rozgrywający położy Króla partner przebije Asem i odwróci w Pika. Jesli rozgrywający puści, to Dama weźmie, wyjdę w Waleta i tak do skutku. Tak czy siak w takim układzie weźmiemy 5 lew z góry (Asa♣️ i 4 pikowe)
    Jesli natomiast A♠️ jest u rozgrywającego to niestety raczej tego nie obłożymy.

  2. Z bilansu wynika, że nasz partner musi mieć jeszcze jakieś punkty oprócz D i W Trefl. Musimy założyć że partner ma Asa Pik, bo to jedyna szansa dla nas. Dlatego przebijamy wist Asam i zagrywamy w Piki poczynając od Damy. Jeśli S położy króla nasz partner pobije go Asem. Bierzemy 4 razy na Piki i 1 na Trefl, razem 5 więc przeciwnik nie ugrał.

  3. N-S mają między 23 a 25 punktów, E-W koło 15,
    wist sugeruje, że W ma waleta ♣️
    zakładam ze król i as pik podzieliły się między W-S.
    Zabierając damę ♣ asem mogę wyjść w damę pik i jeżeli S połozy króla ♠ to W weźmie A ♠️ wyjdzie w pik wtedy biorę W, potem 10 i 9. W sumie 4 w pikach i jedna w treflach.
    Jeżeli ułożyło się inaczej to będzie trudniej, S zgranie pika i pewnie wyjdzie w karo

  4. Ze stołu, mojej ręki i wista wynika, że:
    Kiery A i K ma N
    Karo A i K ma N
    Trefle A mam ja E a K ma S (gdyby miał mój partner nie wyszedłby z D)
    Piki A i K są u S i W
    Jeśli mój partner ma A pik to jest szansa.
    Biorę D trefl A trefl i wychodzę w piki. Mój partner nie przebija chyba, że z S spadnie K pik. Piki idą 4 razy. S nie ma 4 pików, bo by je zgłosił na poziomie 1 w licytacji.
    I tym sposobem zciągneliśmy 1 trefl i 4 piki – kontrakt nieugrany.
    Chyba, że mój partner ma 5 pików to jeszcze + jedna dla nas.

  5. Na początku gry przebijam Damę ♣ Asem ♣. Szansą na „pancerną obronę” są ♠. Zaczynam od Damy ♠. Mam nadzieję, że jeśli wrodzy położą Króla ♠ to partner skorzysta Asa ♠. Wówczas mam 5 lewych (1♣ , 4 ♠).

  6. Żeby obłożyć kontrakt potrzebujemy wziąć 5 lew. Mamy jedną pewną – asa treflowego. N ma 16 PC, S 7-10 PC, ja mam 7 PC co oznacza, że mój partner m 7-10 PC. Czyli musi mieć jakieś figury, a patrząc na stół na pewno nie są to kiery ani kara. Może mieć w kierach 3 PC. Patrząc na wist, nasz partner nie ma króla treflowego, a więc ma go S. Dlatego od razu trzeba przebić asem, żeby nie dopuścić do głosu rozgrywającego. Następnie wychodzę w piki, damą i jeśli S wyłoży króla to mój partner zgarnie asem, a jak nie to może puścić i znowu później wyjdę w piki. Z pików będą brakujące 4 lewy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *