Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

W przestworzach licytacji

Tam znajdujemy się, gdy korzystamy z bloków. Mają one za zadanie utrudnić licytację przeciwnikom, aby pozostawić jak najmniej miejsca. Nieraz bloki wygrywają rozdania!

Podczas zajęć poznaliśmy najważniejsze zasady, jeśli chodzi o blokowanie. Dowiedzieliśmy się, jakie przesłanki karty ofensywnej pozwalają nam blokować, a jakie cechy defensywne naszej karty nas zniechęcają.

Poza tym nauczyliśmy się ważnych otwarć blokujących na poziomie 4. Prezentują się one następująco:

  • 4♣ – 4-10 PC, 8+♣
  • 4♦ – 4-10 PC, 8+♦
  • 4♥ – 4-10 PC, 8+♥
  • 4♠ – 4-10 PC, 8+♠

Takie dodatkowe otwarcia pomagają odbierać jeszcze więcej przestrzeni licytacyjnej. Przy okazji dwa z nich to końcówki w kolor starszy – często w końcu możemy je wygrać z takim układem.

Do przemyślenia zamieszczam rozdanie turniejowe, które dzisiaj graliśmy:

Licytacja rozpoczęła się wysoko
Co zalicytujesz z tą kartą?

Wyniki dzisiejszego turnieju dostępne są tutaj.

Widzimy się za tydzeń – oczekiwać na nas będą zrzutki, czyli coś co pomaga obrońcom w obroną kontraktów. Miłego weekendu, do zobaczenia!

8 komentarzy do “W przestworzach licytacji”

  1. 4 pik. Blok w kierach oznacza ze ma malo.punktow na ręce. Ja mam 14 ale 8 lew praktycznie pewnych. N i W maja lacznie.miedzy 16 a 22 punktów. Jesli moj partner ma cos w kartach to urzezbimy. 2.brakujace lewe. Jesli punkty siedza u W powinien podbic Szkoda oddac chociaz jestem na czerwieni. Nie mam szans na obłożenie kontraktu 4kier przeciwnika więc wolę mieć szanse ugrania

  2. Hmm… 4❤️ sugeruje blok wynikający ze słabości punktowej i ciekawego układu z dlugim bardzo mocnym kolorem kierowym, ktory przeciwnik ocenił jako rokujący, gdyby jego partner cos mial w karcie w bocznym kolorze. Inaczej – z samej chęci utrudnienia nam komunikacji będąc pierwszym przy głosie – otworzyłby raczej nieco ostrożniej, zgłaszając 3❤️. Powinnam zatem zalozyc, ze moze isc im koncowka w kierach i tłusty zapis. Z drugiej strony przeciwnik jest przed partia i tańsza wpadka skłaniac go moze do wiekszego ryzyka i wrednosci.

    Tak czy siak kalkuluje:
    – bardziej oplaca sie wpasc bez 2 (za 200) niz dac im zapisac 620. Chyba ze skontruja i trafia pierwsze wisty…
    Choć moze daloby się ten ich kontrakt obłożyć po udanym wiście i jeśli moj partner ma punkty, i wtedy cos bysmy mieli na plusie.
    Niestety jestem na drugiej a nie na czwartej rece, wiec nic nie wiem o karcie W i partnera. Ryzykuję więc i wrzucam 4♠️ mając nadzieję, że W nie przyłoży kontry a moj partner cos ma w karach lub treflach i wtedy moze nawet ugramy nasze piki.

    Pytanie co zrobi potem W, no i moj partner, ale to juz inna zagadka 🙂

  3. 4 pik.
    8 pewnych lew, singiel w karach. Liczymy na 2 lewy u partnera – spora szansa na to że są w karach i treflach których odpowiednio 12 i 10 w wiekszosci rozłożyło się po N i W niż na E, które ma aż 8 kierow i słaba rękę.

  4. Licytuje 4 piki i liczę na to, że partner ma coś ciekawego w ręce. A jak nie to mam 8 pewnych lew i te 2 pozostałe może jakoś uzbieram 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *