Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Pancerna obrona

to podstawa dobrego wyniku. Musimy pamiętać, że inni rozgrywający również są groźni, stąd na zajęciach trenowaliśmy obronę różnych kontraktów.

Pamiętamy o różnych technikach obrony. Tak jak przy rozgrywce możemy liczyć pewne lewy obronne, planujemy wyrabianie brakujących i szukamy zawsze układu pozwalającego obłożyć kontrakt. Musimy przy tym pamiętać, aby nie zakładać zawsze najkorzystniejszego układu – czasem trzeba się zabezpieczyć przed różnymi niespodziankami w rozdaniu. To właśnie trenowaliśmy podczas dzisiejszego spotkania.

Spróbuj dla ćwiczenia rozwiązać następujący problem obronny:

Jak będziesz bronić?

Opisz w komentarzu plan obrony z dokładnym uzasadnieniem.

W turnieju wygrały Blanka i Kasia. Drugie miejsce przypadło Iwonie i Dorocie. Trzeci byli Michał i Tomek. Wyniki turnieju dostępne są pod tym linkiem.

Za tydzień ćwiczyć będziemy wejścia do licytacji. To również ważne, aby nie oddawać przeciwnikom inicjatywy rozgrywki i walczyć o swój zapis. Do zobaczenia we wtorek!

2 komentarze do “Pancerna obrona”

  1. Wist w D sugeruje u partnera sekwens, a to znaczy, że rozgrywający ma K. Po pierwsze nie możemy dopuścić, żeby ten K wziął, ponieważ wtedy rozgrywający ma praktycznie 9 lew z góry (zakładamy, że ma układ 3-3-2-5). Szansę na obłożenie mamy tylko w pikach zagrywanych z naszej strony.
    Przeciwnicy mają ok. 25-26 punktów, więc nasz partner ma 7-8 punktów, liczymy więc na to, że obok D i W trefl ma jeszcze A pik.
    Bijemy D trefl naszym A i zagrywamy D pik. Nasz partner ma 4 karty w pikach, więc bierzemy wszystkie lewy w tym kolorze plus A trefl, co daje nam zwycięstwo:)

  2. Jedyna szansa na obłożenie kontraktu jest w pikach. Bijemy D♣ i kontynujemy pikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *