Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

Piątka z plusem

Tak chciałoby się czasem powiedzieć o otrzymanych kartach. Na dzisiejszych zajęciach praktykowaliśmy ocenę karty.

Pamiętamy o sile układów – czasem mimo braku punktów jesteśmy w stanie wziąć dużo lew. Służą nam do tego długie kolory, ich siła nieraz już nas o tym uświadomiła. Pamiętamy także o zasadzie 20 – pomoże ona nam zdecydować, kiedy możemy otworzyć mimo braku 12 punktów.

Kolejnym ważnym aspektem była zasada w licytacji dwustronnej – kiedy nie trzymamy koloru przeciwnika, nie warto licytować bez atu. Możemy dać kontrę wywoławczą by uaktywnić partnera, w końcu nie chcielibyśmy by na kontrakt w Ba przeciwnicy ściągnęli milion lew. Poza tym umiemy doceniać wysokie blotki. Czasem są one na wagę złota!

Spróbuj rozwiązać następujący problem:

Tak dotychczas licytowano
A Ty masz takie karty. Co licytujesz?

Zgłoś swój pomysł w komentarzu poniżej.

W turnieju wygrały Monika i Edyta. Drugie miejsce zajęły Dominika z Anią. Trzecie były Ela oraz Renata. Wyniki całego turnieju dostępne są pod tym linkiem.

W przyszłym tygodniu przyjrzymy się szczególnie kontrze wywoławczej – właściwie poszerzymy ją o kontrę tak zwaną objaśniającą, ale to już wkrótce. Do zobaczenia za tydzień!

4 komentarze do “Piątka z plusem”

  1. 3 lewe oddaje obojętnie czy gram.kolor czy BA. Na szlemika mam za mało.punktow.
    Dałabym 3BA chyba – mogę to ugrać sama,. E licytował 1BA czyli nie może mieć 5 kar i powinien mieć zrównoważony układ, a tylko 5 kar na jednej ręce u przeciwników może mi zawalić plan.
    Wiec pomimo tego że jest mało.prawdopodlbny bilans punktów na końcówkę jestem.praktycznie pewna że ja ugram.

  2. Mam 23pc i az 7♦️, dwa boczne asy i co najmniej jednego biorącego ♠️. E ma 15-17 PC. Zostało u pozostałych graczy 5 kar i 0-2 PC! Choć teoretycznie E mógł otworzyć 1 BA z młodszą piątką, to statystycznie jest mega nieprawdopodobne, zeby wszystkie ♦️byly u niego, więc nie bardzo się lękam zapartej dychy karo. Nienależnie od wistu mam stopery we wszystkich kolorach – dorwę się do głosu najpóźniej w drugiej lewie i wyegzekwuję 3BA z góry 🙂

    Z drugiej strony 5♦️też pewnie idzie, bo przy krótkości w treflach i kierach w ręce będę przebijać, partner gdzies musi miec długość to coś pewnie wyrobię, ale więcej ekwilibrystyki by to wymagało i uwagi co kto zrzuca w innych kolorach. Więc z lenistwa wolę 3 BA.

  3. w karo jest 10 lew do wzięcia, w bez atu, jest 9 lew, 3BA to końcówka, wybieram, 3BA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *