Skontaktuj się z nami

Przejdź do treści

To bid or not to bid

Mniej więcej na tym polega cue bid.

Cue bidy to gadżety strefy szlemowej, które wykorzystujemy do wykrycia posiadania kluczowych wartości. Używamy ich wtedy, gdy mamy już ustalony kolor w parze i jesteśmy w strefie co najmniej końcówki, a chcielibyśmy poszukać szlemika. Możemy je podzielić na dwie główne kategorie:

  • I klasy – renons albo as w kolorze
  • II klasy – singiel albo król w kolorze

Licytujemy między sobą kolejne cue bidy, aż nie dowiemy się wszystkiego co potrzebujemy. Naszym celem jest upewnienie się, że nie ma koloru, w którym natychmiastowo oddamy 2 lewy obronie (innymi słowy nikt w parze nie ma cue bidu). Taka sekwencja doprowadza nas do wniosku, że nie wygramy nic więcej ponad końcówkę – wtedy należy jak najszybciej zamknąć licytację.

Spróbuj rozwiązać w domu problem, który pojawił się w dzisiejszym turnieju:

Tego dowiedziałeś się z licytacji
Co powiesz dalej?

W turnieju wygrali Ela i Jerzy. Drugie miejsce zajęła Ula. Trzecie były Iza i Julka. Wyniki znajdują się tutaj.

Teraz ze względu na święto w kolejny wtorek będziemy mieli przerwę – zapraszam chętnych do innych grup w przyszłym tygodniu, aby wziąć udział w zajęciach. Za dwa tygodnie zajęcia poprowadzi Edek – kontynuować będziemy licytację szlemikową, poznamy kolejny przydatny wynalazek. W jego imieniu zapraszam na zajęcia za dwa tygodnie, a my widzimy się w ostatni wtorek sierpnia. Do zobaczenia!

3 komentarze do “To bid or not to bid”

  1. 4♦ jako kolejne zatrzymanie. Licytacja prawdopodobnie zakończy się na 4❤ bo partner nie pokazał zatrzymania w pikach a u nas 2 do oddania.

  2. N otworzył 2 karo, czyli ma 6-10 pkt i 6 kierów lub 6 pików. My (S) zadajemy szlemikowe pytanie o skład 2BA – mamy mocną kartę, 21 pkt.
    3 karo partnera (N) oznacza, że ma słabe 6 kierów. Mamy 3 kiery, więc informujemy o tym partnera: podwyższamy na 3 kier. Ustaliliśmy kolor gry.
    N zgłasza cue bid 4 trefl, z pominięciem pików, więc nie mamy trzymania w pikach.
    Dlatego kończymy licytację z 4 kier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *