Mniej więcej na tym polega cue bid.
Cue bidy to gadżety strefy szlemowej, które wykorzystujemy do wykrycia posiadania kluczowych wartości. Używamy ich wtedy, gdy mamy już ustalony kolor w parze i jesteśmy w strefie co najmniej końcówki, a chcielibyśmy poszukać szlemika. Możemy je podzielić na dwie główne kategorie:
- I klasy – renons albo as w kolorze
- II klasy – singiel albo król w kolorze
Licytujemy między sobą kolejne cue bidy, aż nie dowiemy się wszystkiego co potrzebujemy. Naszym celem jest upewnienie się, że nie ma koloru, w którym natychmiastowo oddamy 2 lewy obronie (innymi słowy nikt w parze nie ma cue bidu). Taka sekwencja doprowadza nas do wniosku, że nie wygramy nic więcej ponad końcówkę – wtedy należy jak najszybciej zamknąć licytację.
Spróbuj rozwiązać w domu problem, który pojawił się w dzisiejszym turnieju:
W turnieju wygrali Ela i Jerzy. Drugie miejsce zajęła Ula. Trzecie były Iza i Julka. Wyniki znajdują się tutaj.
Teraz ze względu na święto w kolejny wtorek będziemy mieli przerwę – zapraszam chętnych do innych grup w przyszłym tygodniu, aby wziąć udział w zajęciach. Za dwa tygodnie zajęcia poprowadzi Edek – kontynuować będziemy licytację szlemikową, poznamy kolejny przydatny wynalazek. W jego imieniu zapraszam na zajęcia za dwa tygodnie, a my widzimy się w ostatni wtorek sierpnia. Do zobaczenia!
4♦ jako kolejne zatrzymanie. Licytacja prawdopodobnie zakończy się na 4❤ bo partner nie pokazał zatrzymania w pikach a u nas 2 do oddania.
4❤
N otworzył 2 karo, czyli ma 6-10 pkt i 6 kierów lub 6 pików. My (S) zadajemy szlemikowe pytanie o skład 2BA – mamy mocną kartę, 21 pkt.
3 karo partnera (N) oznacza, że ma słabe 6 kierów. Mamy 3 kiery, więc informujemy o tym partnera: podwyższamy na 3 kier. Ustaliliśmy kolor gry.
N zgłasza cue bid 4 trefl, z pominięciem pików, więc nie mamy trzymania w pikach.
Dlatego kończymy licytację z 4 kier.